Menu

Ocieplenie budynku a pompa ciepła

Planując budowę domu, każdy inwestor staje przed wyborem źródła ciepła. To jedna z ważniejszych decyzji, która musi zostać podjęta już na etapie projektowania budynku i ma wpływ na dobór materiałów i rozwiązań technologicznych.

Obecnie dąży się do tego, by budynki miały jak najmniejsze straty cieplne, co w efekcie zapewni niższe rachunki za ogrzewanie. Myślenie o wyeliminowaniu mostków cieplnych (szczelin, przez które z budynku ucieka ciepło) rozpoczyna się już w chwili wyboru projektu – mniejsze straty ciepła występują w budynkach na planie prostokąta, z minimalną liczbą narożników i z prostym dachem. Kolejny krok to wybór materiału murowego zapewniającego wysoką izolacyjność termiczną, dobre zaizolowanie fundamentów, ścian i dachu oraz miejsc nadmiernej ucieczki ciepła (balkony, okna, przegrody, stropy). Bardzo ważny jest także wybór szczelnych, wysokiej jakości okien i drzwi.

Właściwa i prawidłowo wykonana izolacja termiczna budynku jest szczególnie ważna przy ogrzewaniu płaszczyznowym (podłogowe, ścienne czy sufitowe), a więc niskotemperaturowym. Urządzeniami pracującymi najlepiej przy niskich temperaturach czynnika grzejnego są pompy ciepła, obecnie najbardziej ekonomiczne urządzenia grzewcze. Jednak aby ten system ogrzewania był naprawdę energooszczędny, musi być odpowiednio dobrany do budynku – wybór pompy ciepła o odpowiedniej wydajności zależny jest od strat energii w budynku, tzn. że
im lepiej budynek został ocieplony, tym mniejsza moc grzewcza urządzenia będzie potrzebna.
Mniejsza moc grzewcza pompy oznacza z kolei mniejsze koszty eksploatacji i szybszy zwrot wydatków inwestycyjnych. W źle ocieplonych budynkach nie uda się bowiem zapewnić odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, a pompa ciepła będzie mniej wydajna.

Sprzedaż, montaż, serwis

  • kotłów gazowych i przepływowych podgrzewaczy wody,
  • klimatyzatorów, rekuperatorów i wentylacji,
  • pomp ciepła i c.o.,
  • instalacji wodno-kanalizacyjnych, systemów c.w.u.

Projekty instalacji i doradztwo